راهنمای طراحی اقلیمی

پس از اتمام مطالعات پایه و کلان طرح تحقیقاتی پهنه‌بندی اقلیمی ایران، مسکن و محیط‌های مسکونی، که در سال 1370 به‌عنوان جایگزین مطالعات اقلیمی در کلیه طرح‌های جامع، تفصیلی، هادی و آماده سازی به‌تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران رسیده است، به‌منظور ارائه اطلاعاتی دقیق و کاربردی در زمینه طراحی ساختمان‌های مسکونی منطبق با شرایط آب و هوایی، و كمك به‌ايجاد هويت محلي معماري مسكن در اين نقاط، ايجاد فضاهايی سالم‌تر برای ساکنین و بهينه سازي مصرف سوخت مطالعات پهنه‌بندی اقلیمی در مقیاس استانی، در برنامه پروژه‌های تحقیقاتی مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن قرار گرفت و توسط نگارنده به‌اجرا درآمد. نتایج این مطالعات شامل توصیه‌هایی در زمینه نحوه انتخاب سایت و محوطه‌سازی، سازماندهی پلان و فرم کالبدی ساختمان، مناسب‌ترین بافت مجموعه‌های ساختمانی، جهت استقرار ساختمان، جهت معابر و خیابان‌ها، اندازه پنجره‌ها و سایبان‌ها و مصالح ساختمانی است.

منظور از طرح اقلیمی، طرحی است كه بتواند با بهره‌گیری هرچه بیش‌تر از انرژی‌های تجدید پذیر موجود در طبیعت، تا حد امکان شرایط محیطی مناسبی در فضاهای مسكونی و به‌طور كلی فضاهای زیستی مورد استفاده انسان ایجاد نماید. بدیهی است‌كه تامین شرایط محیطی مناسب به‌طور طبیعی و صرفاً با استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، در شرایط آب و هوایی سخت امكان پذیر نیست. در چنین شرایطی، هدف از طرح اقلیمی طرحی است كه بتواند با حداقل استفاده از انواع مختلف انرژی‌های تجدید ناپذیر و به‌كمك سیستم‌های كنترل كننده مكانیكی، شرایط مورد نیاز در فضاهای زیستی را فراهم سازد. بدین ترتیب، در ساختمان‌هایی كه طرحی اقلیمی دارد، فضاهای مورد استفاده ساكنین، با مصرف انرژی كم‌تری سرد یا گرم می‌شود و با به‌حداقل رساندن میزان آلودگی ناشی از مصرف انواع سوخت‌های فسیلی، آسیب كم‌تری به‌محیط زیست وارد می‌آید.

هدف از راهنمای طراحی اقلیمی در این مطالعات، ارائه پیشنهادها و توصیه‌هایی است‌كه بتوان با استفاده از آنها فضاهای مسكونی هماهنگی با شرایط آب و هوایی مناطق مختلف ایران طراحی نمود. به‌منظور دستیابی به‌چنین هدفی، ابتدا با استفاده از آمار و اطلاعات ایستگاه‌های هواشناسی واقع در مناطق مورد مطالعه، و به‌كمك روش‌های مختلف، این ایستگاه‌ها از نظر اهداف و روش‌های طراحی اقلیمی گروه‌بندی ‌شده و پس از جمع‌بندی نتایج به‌دست آمده از این گروه‌بندی، روش‌های مختلف طراحی اقلیمی ساختمان‌های مسكونی برای گروه‌های مختلف پیشنهاد شده است. همچنین تا آنجا که مقدور بوده توصیه‌ها و ضوابطی که در استاندارهای بین‌المللی در ارتباط با صرفه جویی در مصرف انرژی ساختمان برای چنین مناطقی وجود داشته است ارائه شده است.

پهنه‌بندي و راهنماي طراحي اقليمي- اقلیم گرم و خشک (استان سمنان)

پهنه‌بندي و راهنماي طراحي اقليمي- اقلیم سرد (استان آذربایجان شرقی)

پهنه‌بندي و راهنماي طراحي اقليمي- اقلیم معتدل و مرطوب (استان‌های گیلان و مازندران)

پهنه‌بندي و راهنماي طراحي اقليمي- اقلیم گرم و مرطوب (استان‌ هرمزگان)

EGHLIM va Memari

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s