گروه اقليمي 3

ايـن گـروه اقـليمي، عـمدتا» بـه سـواحل جنوبي درياي مازندران، تا ارتفاع كمتر از 700 متر، و نوار باريكـي در اطراف درياچـه اروميه مـحدود مـي‌شـود. در اين پهنه اقليمي 25 ايستگاه هواشناسي وجود دارد كه در 3 زير گـروه واقع شده است. بندر انزلي، بابل، آمل و بابلسر از جمله شهرهايي هستند كه در اين گروه اقليمي قرار دارند. عـرض جـغرافيايي بـالا، ارتـفاع كـم، و نزديكي به‌دريا سه‌عامل مهم اقليمي در اين پهنه اقليمي است كه موجب نسبتا» سرد تا خنك بودن هواي نقاط واقع در اين گروه در فصل زمستان و مرطوب بودن آن در فصل تابستان شده .

در ايـن گـروه اقليمي گرمايش مكانيكي عمده‌ترين نياز حرارتي ساختمان در طول سـال اسـت. الـبته از نـظر گـرمايش ساختمان‌ها، استفاده از انرژي خـورشيدي ضروري است، اما با توجه به‌ابري بودن هوا در فصل زمستان، و عدم كـارايي سيستم هاي خورشيدي در اين اقليم، عمده‌ترين نياز حرارتي ساختمان در طول سال، گرمايش مكانيكي است.

مـرطوب بـودن هـوا مخصوصا» در فصل تابستان، از ويژگي‌هاي كاملا» مشخص ايـن اقـليم است. اما به‌دليل اعتدال هوا در تابستان، اين رطوبت به‌طور جـدي، مانع از تعديل شرايط حرارتي هوا چه در فضاهاي آزاد و چه در فضاهاي داخـلي ساختمان نمي‌شود. از اين رو توجه به‌جريان باد و بهره‌گيري از آن، كـه تـنها راه تعديل شرايط مرطوب است، يكي از اهداف عمده طراحي در اين اقـليم مـحسوب مي‌شود. هم‌چنين وجود بارندگي زياد لزوم محافظت ساختمان در برابر بارندگي را آشكار مي‌سازد. در ايـن اقـليم فـضاهاي آزاد، يـعني فضاهاي خارج ساختمان، در اكثر مواقع سال شرايط حرارتي مناسبي دارند و اگر اين فضاها در مقابل بارندگي، و وزش بادهاي توام با باران محافظت شوند، در زمستان آفتابگير باشند و در تـابستان در سـايه قرار گيرند مي‌توانند در تمام طول سال شرايط مناسبي را داشته باشند. برای اين گروه اهداف عمده طراحي اقليمي زیر پیشنهاد می‌شود. برای اطلاع از ترتیب اولویت این اهداف به جدول حاشیه نقشه پهنه‌بندی مراجعه کنید.

1- كاهش اتلاف حرارت ساختمان و محافظت ساختمان دربرابر بارندگي
2- كاهش تاثير باد در اتلاف حرارت ساختمان
4-
بهره‌گيري از شرایط مناسب هوای خارج
3 و 4- ايجاد كوران در فضاهاي داخلي
3 و 5- بهره‌گيري از انرژي خورشيدي در گرمايش ساختمان
6- محافظ ساختمان در برابر تابش آفتاب
7- جلوگيري از افزايش رطوبت هوا

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s