گروه اقليمي 5

ايـن گـروه بـا 7 زيـر گروه و 37 ايستگاه هواشناسي، از نظر وسعت، تـعداد زيـر گـروه و تعداد ايستگاه‌هاي هواشناسي، دومين گروه بزرگ اقليمي كـشور را تشكيل مي‌دهد. محدوده جغرافيايي اين پهنه اقليمي كه به‌گروه‌هاي اقـليمي 1 و 6 مـحصور شـده ‌عـمدتاً در بـخش‌هاي مركزي كشور و به‌صورت نوار بـاريكي در جـنوب غـربي كـشور (در دامنه‌هاي جنوب غربي رشته كوه‌هاي زاگرس) گـسترش يـافته. اصفهان، سبزوار، يزد و شيراز از جمله شهرهايي هستند كه در اين اقليم قرار دارند. تـنوع عـرض جـغرافيايي و ارتفاع نقاط مختلف واقع در اين پهنه اقليمي بـسيار زيـاد اسـت و تـركيب ايـن دو عامل اقليمي موجب گرديده است كه در شـمالي‌تـرين و تـقريباً جنوبي‌ترين نقاط كشور، شرايط آب و هوايي مشابهي ايـجاد شـود. به‌طور مـثال، درگـز (بـا عـرض جـغرافيايي حدود 37 درجه شـمالي) كه در شمالي‌ترين نقطه اين پهنه اقليمي قرار گرفته است با ارتفاع 500 مـتر از سـطح  دريا، پايين‌ترين و ني‌ريز (با عرض جغرافيايي حدود 29 درجـه شمالي) كه در جنوبي‌ترين محدوده اين پهنه قرار گرفته است با ارتفاع 2100 مـتر از سـطح دريـا، مـرتفع‌تـرين نقطه ايـن گروه اقليمي را تشـكيل مي‌دهد.

شـرايط آب و هـوايي كـليه زيـر گـروه‌هاي اقـليمي اين گروه در زمستان نسبتاً سرد و در تابستان نيمه گرم تا خيلي گرم است. شـرايط حـرارتي هوای این پهنه اقلیمی در فصل زمستان امكان بسيار زيادي را جهت استفاده از انـرژي خورشيدي در گرمايش ساختمان به‌وجود مي‌آورد به‌طوری‌که تقريباً در كليه زير گروه‌هاي واقع در اين پهنه اقليمي، درصد سالانه امكان بهره‌گيري از انرژي خورشيدي بالاتر از درصد ساير نيازهاست. در ايـن گروه به‌دليل پايين بودن رطوبت نسبي هوا، بخصوص در فصل گرم، در كـليه زيـر گـروه‌هاي اقـليمي مي‌توان بـا بهره‌گيري از عملكرد مصالح سـاختمان سـنگين (مصالحی با ظرفیت حرارتی زیاد) در بـخشي از فصل گرم سال شرايط حرارتي فضاهاي داخلي را بـهبود بـخشيد. امـا شدت گرماي هوا در گرم‌ترين ماه‌هاي سال در حدي است كه سرمايش مكانيكي را ضروري مي‌سازد.

بهره‌گيري از انرژي خورشيدي، كاهش اتلاف حرارت ساختمان و جلوگيري از تاثير هواي گرم خارج و تابش شديد آفتاب بر ساختمان، از اهداف عمده طراحي اقليمي در كليه زير گروه‌هاي واقع در اين اقليم به شمار مي‌رود. برای اطلاع5 از ترتیب اولویت این اهداف به‌جدول حاشیه نقشه پهنه‌بندی مراجعه کنید.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s